Warszawa: zabiorą duże elektrośmieci z Twojego mieszkan

150x110

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się zbiórka dużych elektrośmieci, które odbierane są bezpośrednio z mieszkań warszawiaków. Akcja potrwa do 31 maja, a jej inicjatorem oraz wykonawcą jest działająca na zasadach not-for-profit organizacja odzysku ElektroEko.

Zbiórka obejmuje duże i ciężkie urządzenia, które mogą sprawiać problem z transportem do gminnego punktu zbierania elektrośmieci, takie jak: chłodziarki, lodówki, zamrażarki, pralki, suszarki do ubrań, zmywarki, kuchenki elektryczne oraz piekarniki. Aby umówić się na bezpłatny odbiór elektrośmieci wystarczy zadzwonić między 10:00 a 16:00 (poniedziałek – piątek) pod numer infolinii 801 011 180 (koszt połączenia wedle stawki operatora).
„Obserwując zainteresowanie mieszkańców Warszawy prowadzoną przez nas zbiórką, już dziś możemy stwierdzić, że był to strzał w dziesiątkę. Nieustannie otrzymujemy telefony, z prośbą o ustalenie terminu odbioru dużych elektrośmieci z mieszkań. Stąd też, jeżeli numer infolinii jest zajęty, bardzo prosimy o wyrozumiałość i ponowny telefon za kilka minut – apeluje Anna Podsiadło z ElektroEko, koordynująca zbiórkę.

Dlaczego należy oddać elektrośmieci?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi wszystkie elektrośmieci, a więc popsute lub niepotrzebne już urządzenia działające na prąd lub baterie, np. komputery, świetlówki, suszarki, etc. zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, muszą być oddawane do specjalnych punktów zbierania. Pozbycie się ich w miejscach do tego nieprzeznaczonych jest karane grzywną nawet do 5 000 zł!

Szkodliwe substancje (np. freon w lodówkach, rtęć w świetlówkach i kineskopach), mogą wydostać się na zewnątrz ze źle zagospodarowanych lub zdemontowanych zużytych urządzeń, następnie przenikają z deszczem do gleby i wód gruntowych. W konsekwencji, niewłaściwe pozbywanie się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego może być w przyszłości przyczyną poważnych problemów zdrowotnych u ludzi i zwierząt. Należy więc pozbywać się elektrośmieci w sposób prawidłowy czyli oddawać je do punktów zbierania lub do sklepu, skąd trafią do zakładu przetwarzania.

O zakazie wyrzucania elektrośmieci do zwykłego śmietnika na odpady komunalne informuje znak przekreślonego kontenera na śmieci zamieszczony na wszystkich sprzętach elektrycznych i elektronicznych.



Akcja prowadzona jest do 31 maja i obejmuje tylko Warszawę.
Infolinia:
801 011 180
(koszt połączenia wedle stawki operatora)
Poniedziałek – piątek,
w godz. 10:00 – 16:00